Rada ředitelů v prosinci 2023 potvrdila stanovisko PR kolegia, že v současné verzi webové rodiny se již nebude investovat do jejího technického rozvoje s ohledem na metodiku WCAG. Stále však existují aspekty přístupnosti, které lze ovlivnit redakční správou. Přečtěte si více o metodice webové přístupnosti (WCAG – Web Content Accessibility Guidelines) a o tom, jak co nejlépe dodržet zákonnou povinnost přístupnosti webu.
Zákon č. 99/2019 Sb., o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací
Tento zákon implementuje směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2102, o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací subjektů veřejného sektoru, do české legislativy. Směrnice se odkazuje na evropskou normu EN 301 549, která přejímá principy a pravidla standardu WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). Ten spravuje World Wide Web Consortium (W3C). Charita Česká republika a sdružené organizace jsou podle tohoto zákona povinnými subjekty [1] vzhledem ke zdroji financování a předmětu činnosti a cílovým skupinám klientů.
WCAG definuje 4 principy přístupnosti internetových stránek a aplikací: Vnímatelnost, Ovladatelnost, Srozumitelnost, Stabilita. Web musí být ve shodě v pěti kritériích – celý musí splňovat alespoň základní úroveň standardu WCAG, a to včetně komplexních procesů (vyplňování formulářů, průvodce platební transakcí). Použité technologie musí podporovat přístupnost nebo musí být poskytnuta odpovídající náhrada. Web nesmí obsahovat žádné rušivé prvky: musí splňovat následující kritéria úspěšnosti: 1.4.2 – Ovládání zvuku; 2.1.2 – Žádná past na klávesy; 2.3.1 – Tři záblesky nebo podprahové blikání; 2.2.2 – Pauza, zastavení, skrytí. Internetové stránky, které podléhají zákonu č. 99/2019 Sb., musí obsahovat prohlášení o přístupnosti. V něm vlastník webu deklaruje, do jaké míry jsou stránky přístupné, případně jaké jsou k dispozici alternativy.
Prohlášení o přístupnosti
Charita Česká republika v současné době splňuje zákonnou povinnost zveřejněním prohlášení o přístupnosti. Prosíme správce všech webů zapojených do charitní webové rodiny o totéž - vložte do patičky webu Prohlášení o přístupnosti. Inspirovat se můžete dokumentem na hlavním webu https://www.charita.cz/povinne-informace/prohlaseni-o-pristupnosti-webu/, je ale třeba přizpůsobit prohlášení konkrétnímu webu. Jako kontaktní osobu můžete ponechat Terezu Linhartovou.
Doporučení k redakční správě s ohledem na metodiku WCAG
Pokuste se o co nejvíce přístupné stránky zejména tam, kde víte, že příslušná stránka slouží znevýhodněné skupině klientů (například stránku webu o službách pro seniory nezahlcujte textem, text přehledně rozčleňte, nepoužívejte zbytečně rušivé pohyblivé prvky atp.). Pokuste se držet následujících doporučení:
- Omezit infografiku nebo letáky, tj. dávat text do obrázku. Takový obsah čtečky pro nevidomé nepřečtou.
- V CMS poctivě popisovat fotografie, opět velká pomoc pro nevidomé a jejich čtečky obsahu.
- Dodržovat základní kontrastní poměr barev, tak aby např. na tmavě šedé nebyla červená.
- Otitulkovat videa pro neslyšící.
- Klikací prvky by měly být větší a ne blízko u sebe, tak aby se na ně trefili i pohybově znevýhodnění.
- Omezit pohyblivé, rotující a výsuvné komponenty.
- Dodržovat přehlednou strukturu a formální členění textu: nadpis, podnadpis, text, typy nadpisů
- Není třeba řešit: velikost textu (existují externí nástroje, digitální lupy…)
Inspirovat se a více informací najít můžete také zde: https://pristupne-stranky.cz/
[1] Charita Česká republika disponuje vyjádřením právní kanceláře k této problematice.